Nachádzate sa tu

Domov » Elektrotechnické merania

7. Galvanometre

Galvanometre sú veľmi citlivé meracie prístroje, ktorými sa merajú alebo len indikujú veľmi malé prúdy a napätia, pripadne aj náboje prúdových impulzov. Ich stupnica spravidla nebýva číslovaná v žiadnych jednotkách, ale je delená ľubovoľnými dielikmi najčastejšie s milimetrovým delením a nulou uprostred. Veľká citlivosť sa v galvanometroch dosahuje malým riadiacim momentom závesných vlákien alebo optickým zväčšením malých uhlových výchyliek pomocou svetelného ukazovateľa.  Podľa druhu meraného prúdu galvanometre delíme na jednosmerné a striedavé. 

Galvanometer na jednosmerný prúd

Najpoužívanejšie galvanometre na jednosmerný prúd majú magnetoelektrickú sústavu. Podľa spôsobu použitia ich možno rozdeliť do dvoch skupín: galvanometre na indikáciu minimálnych prúdov alebo napätí, a galvanometre na výchylkové meranie.

Galvanometre so svetelnou stopou

Citlivé galvanometre majú otočný mechanizmus uložený na závese a výchylka sa indikuje opticky. Svetelný tok zo zdroja svetla je sústredený jednoduchým optickým zariadením do úzkeho zväzku lúčov odráža sa zrkadlom, ktoré je uložené na otočnej časti meracieho mechanizmu a dopadá na matné sklo so stupnicou. Odraz môže byť použitím pevných zrkadiel aj niekoľkonásobný. Tým sa dosiahne zväčšenej citlivosti pri zachovaní malých rozmerov. 

Predĺženie dĺžky lúča zrkadlového galvanometra.png

Obr. 7.1. Predĺženie dĺžky lúča zrkadlového galvanometra

1- žiarovka, 2- objektív, 3- clona, 4- galvanometer so zrkadlom, 5- rovinné zrkadlá, 6- stupnica galvanometra