Nachádzate sa tu

Domov

PHP a SQL

 

Čo je to databáza?  

Naozaj málokedy sa nájde tak málo jednoznačný termín ako je databáza. Môže to byť zoznam adries vytvorený v tabuľkovom kalkulátore (napríklad Excel), alebo to môžu byť súbory zo záznamoch telekomunikačnej firmy s miliónmi hovorov denne, so zaznamenávaním nákladov, vypočítanými mesačnými faktúrami.. Jednoduchá databáza môže byť na jednom lokálnom počítači s jedným užívateľom, zatiaľ čo iné môžu byť používané súčasne 1000mi používateľmi, s dátami rozdelenými medzi niekoľko počítačov a tucty pevných diskov.

Databáza môže mať veľkosť niekoľko kilobajtov až do niekoľko terabajtov.

V bežnom živote sa slovo ,,databáza,, používa vo význame skutočných dát, výsledných databázových súborov, databázového systému (ako napríklad MySQL alebo Oracle), alebo databázového klienta( ako je napríklad skript PHP alebo program napísaný v jazyku C++). Je teda jasné, že keď spolu začnú komunikovať dvaja ľudia na tému databáza, je veľká šanca, že budú hovoriť každý o niečom inom.



 Úvod do databáz

PHP by určite nebolo tak rozšírené, keby nevedelo pracovať s databázami, zvlášť potom s MySQL. Databázy sú téma veľmi rozsiahla a už spracovaná na veľa seriáloch. My sa sústredíme na to, čo nám pomôže vybudovať kvalitný PHP- databázový web.

Potreba databáz je veľmi stará a už v dobe počítačového praveku sa na sálových počítačoch s databázami pracovalo. Keby som sa pokúsila o chabú definícii, databáza je čokoľvek, čo obsahuje dáta. Dáta čiže údaje sú v databázach nielen zhromaždené, ale obvykle pod pojmom "databáza" chápeme tiež sadu nástrojov, ktoré nám pomôžu s dátami pracovať - pridávať ich, mazať, upravovať, zoskupovať, hľadať a podobne.

Poznámka: Medzi "dátami" a "informáciami" v skutočnosti je drobný významový odtieň. Dáta sú údaje samy o sebe (plat = 10000, - Sk), informácie zahŕňajú aj postoje k dátam ("beriem málo").



 Delenie databáz

Databázy sa dajú rozdeliť (najmenej) podľa dvoch významných kritérií.

1.Súborové a systémové:

-Databáza môže byť obsiahnutá v jednom alebo niekoľkých málo súboroch operačného systému. Potom im hovoríme súborové. Databázu dostanete na iný stroj jednoduchým prekopírovaním súboru alebo viacerých súborov. Typickým zástupcom súborových databáz sú databázy dbf(FoxPro), SQLite alebo trebárs Microsoft Access. Súborové databázy mávajú niekoľko významných obmedzení, hlavne je to ich dostupnosť v rámci siete alebo rôzna úroveň podpory súbežnej práce viac používateľov. Aby ste mohli pracovať so súborovou databázou, prevažne platí, že k súboru musíte mať nejaké práva.

-Napriek tomu systémové databázy slúžia ako databázové servery. Väčšinou majú veľmi dobrú podporu súbežnej práce viacerých používateľov a bývajú prístupné pomocou nejakého smerovateľného protokolu ( TCP). Systémové  databázy mávajú vo všeobecnosti zložitejšiu inštaláciu, bývajú vypiplanějšie a robustnejšie. Medzi typických zástupcov patrí napríklad MySQL, PostgreSQL, Oracle alebo Microsoft SQL server. Všeobecne sa môžete pripojiť k systémovej databáze i v prípade, že na systém na ktorom beží nemáte inak prístup.

-Poznámka: V poslednej dobe sa významový rozdiel medzi súborovými a systémovými databázami dosť stiera. Existuje totiž niekoľko spôsobov, ako pomocou nejakého softvéru pristupovať k súborovým databázam, ako by to boli databázy systémové. Napríklad pomocou UnixODBC alebo ODBC môžete pristupovať k databáze dbf z počítačovej siete a podobne.

 

2.Objektové a relačné :

-Dosť podstatné je rozdelenie podľa filozofie uloženia dát. Menej obvyklý spôsob je organizovať dáta v databáze ako objekty. Zhruba to zodpovedá spôsobu, akým sme o objektoch hovorili v súvislosti s PHP. 

-1)Objektové databázy nie sú príliš rozšírené. Býva im vytýkané, že sú pomalé. Zástupcom by mohla byť Caché.

-2)Prakticky všetky dnešné databázy sú relačné. Dáta v relačných databázach sú (alebo aspoň môžu byť) uložené tak, že súvisiace záznamy môžete jednoducho vyhľadať. Napríklad v databáze podniku môžete k pracovníkom rýchlo nájsť šéfov, platovej skupiny alebo záznamy o príchodoch na pracovisko. 

Odkazy

Odkazy

Elektrotechnika

Rezistor, kondenzátor, cievka, transformátor, dióda,... až procesory.